› AluCraft Sistem Ürünleri

ALUCRAFT SiSTEM

AluCraft Sistem ÜrünleriBu sistem,dış mekanda aluminyum,iç mekanda ise aluminyum + ahşapın 3 farkil ısı yalıtım bariyeri ile birleştirmesi sonucu oluşturulmuş bir kapı-pencere sistemidir. Sistem her türlü detay sorununa cevap verecek profil çeşitliliğine sahiptir.

Sistem kesitlerinde kasa fitili,kanat fitili ve orta bini fitili( tozluk fitili ) olmak uzere üç yerde EPDMcontalar kullanılmaktadır. Sistemi oluşturan aluminyum, ısı bariyerleri, EPDM contalar ve ahşabın teknik ozellikleri hakkında kısaca bilgi edinelim.

ALÜMiNYUM

Aluminyum hafifliği ve doga şartlarına hiç bir bakım gerektirmeksizin uzun yıllar dayanabilmesi özelliği ile çağımızın en önemli metalidir.
Sistemimizde kullandığımız alüminyum teknik özellikleri aşağıdaki gibidir.

ALÜMiNYUM PROFiLLERiN GENEL TEKNiK ŞARTNAMESi°

SIRA NO KATSAYILAR DEĞERLER BİRİMİ
1 Özgül Ağırlık 2,71 gr/cm3
2 Kullanılan Takoz A1MgSi0,5 DfN-A1manya
6063 BS-ingiltere
60 ETIAL-Türkiye
3 Genişleme Katsayısı 23,4 20 - 100°C
4 Elastisite Modülü 6900 kg/mm2
5 Çekme Mukavemeti 17,5 24°C de kg/mm2
6 Uzama % 8 Delta LIL*100
(50 mm uzun1ukta )
7 Sert1ik 60-65 Brinell (HB) kg/mm2
8 Akma Mukavemeti 14 kg/mm2
9 Kesme Mukavemeti 13 kglmni'
10 Boyanın Kalınlığı 70 -80 Micron
11 Eloksal Kalınlığı 10- 12 Micron
Eloksal Kalınlığı, istege göre 16 Micron 'a kadar çıkabilir.

AIMgSiO,5 ALAŞIMIN KiMYASAL BiLEŞiMi

Element Si Fe Cu Mn Mg Zn Ti Cr Diğer Elementler
Herbiri Toplam
Min. 0,4 0,18 - - 0,45 - - - - -
Max 0,45 0,22 0,02 0,03 0,5 0,02 0,02 0,02 0,02 0,1

AlÜminyum; elektrostatik toz boya, eloksal, ahşap desenli ve mermer-granit gibi dogal taş renk boyanabilmekte olup, her türlü mimari gereksinimleri karşılamaktadır. Ayrıca elektrostatik toz boyama yonteminde PVDF ( Polivinildiflorur) boyalar kullanılarak aluminyümun hiç bir bakım gerektirmeden ilk gunkü özelliğini koruması sağlanmıştır.

lSI YALITIM BARiYERLERi

ALUCRAFT SiSTEM' de üç farkil ölçüde ısıya yalıtım bariyeri kullanılmıştır. 68'lik seride ABS (acrylonitrile-butadiene-styrene) Isı Bariyer Profili,78' lik seride ve 88' lik izoterm serisinde ise Poliamid Isı Bariyer Profili (Yüzde 25 cam elyaf takviyeli poliamid 6.6) kullanılmıştır.

ABS SIS BARİYER PROFİLİ
ABS (acrylonitrile-butadiene-styrene) malzemesinin ısı iletkenlik lambda değeri 0,125 gibi çok düşük dbir değer olduğundan, ABS malzemesinin ısı bariyer köprüsü olarak kullanıldığı aluminyum pencere kapı ve cephe sistemlerinde çok daha iyi ısı yalıtım değerleri (Uf) elde edilir. ABS malzemenin yüksek sıcaklığa dayanan 110C olup, poliamid malzemeye göre daha karmaşık şekilli profiller ekstrüze edilebilir.
Estetik görünüme sahiptir.

POLIAMID ISI BARİYER PROFİLİ
%25 Cam elyaf takviyeli poliamid 6,6 malzemenin ısı iletkenlik lambda değeri 0,30' dur.Poliamid ısı bariyerlerinin bu sistemde tercih edilmelerinin nedenleri şunlardır:

- Üstün kimyasal ve mekanik dayanımı
- Isıl genleşme katsayısının alüminyumun ısıl genşelme katsayısına çok yakın olması
- Sıcaklık farklarına mükemmel uyumu (-400C&+220 0C)
- Yüksek ısı yalıtkanlığı (0,23 W/Km)

Alüminyum doğramalar bulunduğu ortam sıcaklığa bağlı olarak genleşme ile çalışır. Dolayısıyla doğramanın deforme olmamamsı için iki alüminyum profili birleştiren poliamit ısı yalıtım bariyerinin alüminyum profil ile aynı miktarda genleşme göstermesi gerekir. Poliamid ısı yalıtım bariyeri bu özelliğe sahiptir.

Yüzde 20 cam elyaf takviyeli Poliamid 6.6 ısı yalıtım bariyeri 200-210°C sıcaklıkta 20-25 dakika süre ile herhangi bir deformasyona uğramdan kaldığından, tozboyalı ısı yalıtımlı alüminyum profil üretiminde büyük koyaylık sağlar, çünkü bu sayede alüminyum profiller ısı yalıtım bariyeri ile birleştirildikten sonra toz boyama işleminden geçirilebilirler.

EPDM CONTALAR
ALUCRAFT sistemlerde hava, toz ve su sızdırmazlığının sağlanması için, zamanla mekanik özelliklerinden birşey kaybetmeyen ve boyut ölçülerinden bir deformasyon olmayan özel EPDM cotalarının kullanılması esastır. (EPDM: ethylene propylene diene Monomer (M-class)rubber= etilen propilen dien monomer kaucuk)

EPDM contalar UV (güneş ışınlarına) ve yaşlanmaya karşı mükemmel dayanım gösterirler. Kompresyon değeri düşüktür. Çalışma sıcaklığı -30 C & + 130 C arasında olup, mükemmel boyutsal kararlılık gösterir.

AHŞAP
Ahşabın ısı iletkenliği 0,13 W/mK değeri ile PVC malzemelerinden 8, çelikten 400, alüminyumdan ise 1800 kat daha yalıtkandır. Ahşap ses geçirgenliğ, eko ve gürültü emmede de bu malzemelerden çok üstündür. Ahşabın bilinmeyen bir özelliği de yangına çelikten ve betondan daha dayanıklı olmasıdır. Ahşap anı zamanda bünyesindeki nemi verip alarak iç mekanda rutubeti dengeler yani nefes alır. Kullanım esnasında ortama formal dehit gibi zehirli maddeler yaymaz.

ALUCRAFT sistemlerinde kullanılan ahşabın en önemli özelliği nem oranının %8 -12' ye düşürülmüş olmasıdır. Ayrıca ahşap 20-90 cm ölçülerinde finger joint birleilm sistemi ile 6 mt haline getildiğinden tüm kusurlarından arındırlmıştır. Ahşap alüminyuma heö tırnaklara geçerek hem de gerekli yapıştırıcı kullanarak birleştirilmektedir.