› Neden Ahşap

DAYANIKLIDIR...
 

1 kg ahşap, 1 kg beton ya da çelikten fazla yük taşır. Ahşap ile 250 metrelik açıklar kolonsuz geçilebilmektedir. Bu tip konstrüksyonlarda, ağır olması nedeni ile çelik kullanılamamaktadır. Hava şartlarına karşı kimyasallara dayanıklılık bakımından en yüksek notu ahşap almaktadır. İngiliz Standartlarına göre elektrik ve telekomünikasyon hatlarında kullanılan ahşap direklerin hizmet ömürleri 50, su soğutma kulelerinde kullanılan ahşap dolguların 30, ahşap karayolu köprülerinin ise 50 yıldır. Bu alanlarda beton ve çeliğin ömrü yukarıdaki rakamların yarısına erişebilmektedir.

"Karbonatlaşma" sorunu, son yıllara kadar hizmet ömrünün sonsuz olduğuna inanılan "betonarme"ye büyük bir darbe indirmiştir. Masif ahşap eğrilip bükülmediği için, rüzgar yüklerine dayanıklıdır. Ahşap doğramayı PVC gibi kesmek veya kanadı kasadan ayırmak kolay değildir. Bu sorunu aşmak için ahşap dışındaki pencerelerde karmaşık ve pahalı mekanizmalar kullanılmaya başlanmıştır.

Isı yalıtımında rakipsizdir

Neden Ahşap?

ISI YALITIMINDA RAKİPSİZDİR... 
 

Ahşabın ısı yalıtımı özelliği çelikten 400 kat, alüminyumdan 1800 kat daha fazladır. Bir pencerenin ısı yalıtım özelliği sadece çerçeve malzemesine bağlı değildir. Kullanılan camın cinsi, montajı, kasa-kanat arasındaki boşluk, kullanılan metal bağlantı elemanları, pencerenin duvara montajı gibi etkenler çok önem taşır. Diğer bütün şartlar eşit olduğunda bir ahşap pencerenin ısı yalıtım değeri PVC’den ve ısı köprülü alüminyumdan %10 daha iyidir. Pencerelerde ısı kaybı, PVC doğrama ile ahşap doğramaya oranla % 33-35 azalmaktadır. Çoğunlukla göz ardı edilen en önemli konu ise bir pencerenin kullanım ömrü boyunca bu özellikleri muhafaza etmesidir. Ahşabın pencere malzemesi olarak en önemli üstünlüğü de bu noktadır.

SAĞLIKLIDIR
 

Ahşap sağlıklı bir maddedir. Dış ortamla iç ortam arasındaki hava geçirgenliği yüksektir. Bu sayede hava sirkülasyonu sağlar, nefes alan bir yapı sergiler. Ahşabın bir diğer artısı da rutubet oluşumuna engel olmasıdır. Kimyasal madde içermez. Su bazlı emprenye renklendirici kullanımına olanak tanır.

BAKIMI VE TAMİRİ KOLAYDIR
 

PVC pencerelerle kıyaslandığın ahşap pencerelerin bakımı ve tamiri çok daha kolaydır. En büyük hasara uğramış bir ahşap pencereyi bile bir marangozun tamir etmesi kolaydır. Çürük kısım kesilip atılıp yerine sağlam malzeme eklenebilir. Ahşabın vida tutama kabiliyetinin yüksek olması da çok büyük bir avantajdır. Bozulan menteşeler değiştirebilir, pencere kolu yenilenebilir.

YANGINA DİRENCİ YÜKSEKTİR
 

Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten yüksektir. Bugün ABD'de kapalı spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı ahşap karkas olarak inşasına gidilmekte, Almanya'da gene aynı nedenle çelik konstrüksyonlar ahşap kaplanmaktadır. Yangınlar üzerine yapılmış araştırmalar ve derlenmiş istatistikler taşıyıcı olarak kullanılan ahşabın en güvenli malzemelerden biri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabililmektedir. Ancak çıplak çelik konstrüksiyon normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmekte, yapı ikaz vermeden anında çökmektedir.

DOĞAYLA DOSTTUR


Bu özelliği, üretimi ve işlenmesi için az enerji istemesi (aynı miktar alüminyumun ellide biri kadar) dönüşebilir olması ve üstün ısı yalıtım özellikleri ile birleştirilince ahsabı çağımızın çevre ve enerji sorunlarına en iyi cevap veren malzemesi yapmaktadır. Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanların yaşamasını sağlar. Nitekim ahşabı fazla kullanan ülkelerde orman alanları devamlı çoğalmaktadır. Greenpeace de doğramada ahşabı önermektedir. PVC pencere üretimi için aynı boyutlarda bir ahşap pencereye göre, tam sekiz kat fazla enerji harcanır. Üstün ısı yalıtım özellikleri, üretim sürecinde sebep olabildiği çevre kirliliğinin azlığı ve en önemlisi kaynağının yenilenebilir olması, ahşap pencereyi çevre konusunda rakipsiz kılmaktadır.

 

UZUN ÖMÜRLÜ VE EKONOMİKTİR


Günümüzde ahşap uzun ömrü sebebiyle pek çok alanda kullanılmaktadır. Örneğin telekominikasyon hatlarında kullanılan ahşap direklerin ve karayolları köprülerinin ömrü 50 yıl, önkorumalı çam doğramanın ömrü ise 60 yıldır. Aynı alanlarda beton, çelik ve PVC’nin ömürleri bu rakamların yarısına ulaşamamaktadırAhşap pencerelerin ilk yatırım maliyeti bile PVC ve metal pencerelerden daha düşüktür. Fiyat karşılaştırması yaparken çok sık düşülen bir hata vardır. Karşılaştırma aynı performansı gösteren iki ürün arasında yapılmalıdır. Uzun vadede ise ahşap, alternatiflerine göre çok daha ucuzdur.